Czyste powietrze wokół nas

„Czyste powietrze wokół nas” Program Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej

W roku szkolnym 2022/2023 nasz Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Ciciborze Dużym ponownie przystąpił do programu ,,Czyste powietrze wokół nas”. Koordynatorem projektu jest Państwowy Inspektorat Sanitarny w Białej Podlaskiej.
Cele główne programu:

• wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy;
  • zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają;
  • w zadymionych pomieszczeniach lub, gdy dorośli palą przy nich tytoń.
    Cele szczegółowe:
  • wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów;
  • wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów, „wydobycie” dymu papierosowego;
  • zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego;
  • zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów;
  • zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym.
    Scenariusze zajęć zrealizowane podczas roku szkolnego:
  1. Zajęcia I. Wycieczka-obserwacja źródła i rodzajów dymu w środowisku przyrodniczym.
  2. Zajęcia II. Co i dlaczego dymi?
  3. Zajęcia III. Jak się czujesz, kiedy dymi papieros?
  4. Zajęcia IV. Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?
  5. Zajęcia V. Jak unikać dymu papierosowego?

W zajęciach uczestniczyły dzieci 5-6 letnie (grupa 20 osób). Podczas realizacji zajęć, dzieci były na wycieczce podczas , której obserwowały różne źródła dymu oraz zapoznały się z filmem pokazującym jego szkodliwość. Na kolejnych zajęciach dzieci wykonały plakat dotyczący dymów. Przedszkolaki ozdabiały także postać Dinka, kolorowały kwiaty i uczyły się śpiewać piosenki o zielonym Dinku.
Program „ Czyste powietrze wokół nas” cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci. Chętnie uczestniczyły w zajęciach, łatwo przyswajały informacje na temat problemu dymu tytoniowego oraz jak unikać sytuacji, w których dzieci przebywają w pomieszczeniach zadymionych.

Realizacja programu: Wychowawca grupy mgr. Edyta Wojciuk-Demianiuk.